CC1812KKX7RDBB472
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 4700 pF, 2 kV, 1812 [4532 Metric], ± 10%, X7R, CC Series, 4.5 mm
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: CC1812KKX7RDBB472
Secondary Manufacturer Part#: CC1812KKX7RDBB472
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value is 4700pF
  • Capacitance tolerance is ±10%
  • 1812 [4532 metric] capacitor case
  • Voltage rating is 2kV DC
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Insulation resistance (min) is 10Gohm
  • High reliability with no polarity
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
4700 pF
10%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
4.5 mm
3.2 mm
-888
2000 V