CC1206KRX7R7BB274
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.27 uF, 16 V, 1206 [3216 Metric], ± 10%, X7R, 3.2 mm, 1.6 mm
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: CC1206KRX7R7BB274
Secondary Manufacturer Part#: CC1206KRX7R7BB274
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Supplied in tape on reel
  • Nickel-barrier end termination
  • Rohs compliant
  • Halogen Free compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.27 uF
± 10%
1206 [3216 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
3.2 mm
1.6 mm
-888
16 V