CC0805JRNPO9BN220
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 22 pF, 50 V, 0805 [2012 Metric], ± 5%, C0G / NP0, CC Series, 2 mm
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: CC0805JRNPO9BN220
Secondary Manufacturer Part#: CC0805JRNPO9BN220
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value is 22pF
  • Capacitance tolerance is ±5%
  • 0805 [2012 metric] capacitor case
  • Voltage rating is 50V DC
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
  • High stability and no capacitance aging
  • High reliability with no polarity
  • Insulation resistance (min) is 10Gohm
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
22 pF
± 5%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
2 mm
1.25 mm
-888
50 V