CC0603MRX5R8BB105
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 25 V, 0603 [1608 Metric], ± 20%, X5R, CC Series, 1.6 mm
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: CC0603MRX5R8BB105
Secondary Manufacturer Part#: CC0603MRX5R8BB105
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Supplied in tape on reel
  • Nickel-barrier end termination
  • Rohs compliant
  • Halogen Free compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 20%
0603 [1608 Metric]
Wraparound
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
1.6 mm
0.85 mm
-888
25 V