CC0603JRX7R6BB105
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 10 V, 0603 [1608 Metric], ± 10%, X7R, CC Series, 1.6 mm
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: CC0603JRX7R6BB105
Secondary Manufacturer Part#: CC0603JRX7R6BB105
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value is 1µF
  • Capacitance tolerance is ±5%
  • 0603 [1608 metric] capacitor case
  • Voltage rating is 10V DC
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Insulation resistance (min) is 100Mohm
  • High reliability with no polarity
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 10%
0603 [1608 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
10 V