CC0603CRNPO9BN1R0
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 pF, 50 V, 0603 [1608 Metric], ± 0.25pF, C0G / NP0, CC Series
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: CC0603CRNPO9BN1R0
Secondary Manufacturer Part#: CC0603CRNPO9BN1R0
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value is 1pF
  • Capacitance tolerance is ±0.25pF
  • 0603 [1608 metric] capacitor case
  • Voltage rating is 50V DC
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
  • High stability and no capacitance aging
  • High reliability with no polarity
  • Insulation resistance (min) is 10Gohm
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 pF
± 0.25pF
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
50 V