CC0402MPX5R5BB475
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 4.7 uF, 6.3 V, 0402 [1005 Metric], ± 20%, X5R, CC Series, 1 mm
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: CC0402MPX5R5BB475
Secondary Manufacturer Part#: CC0402MPX5R5BB475
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Supplied in tape on reel
  • Nickel-barrier end termination
  • Rohs compliant
  • Halogen Free compliant
  • The size is 0402
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
56 uF
± 20%
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
85 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
-888
6.3 V