CC0402KRX7R7BB103
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 16 V, 0402 [1005 Metric], ± 10%, X7R, CC Series, 1.02 mm
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: CC0402KRX7R7BB103
Secondary Manufacturer Part#: 68R4639
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value is 0.01µF
  • Capacitance tolerance is ±10%
  • 0402 [1005 metric] capacitor case
  • Voltage rating is 16V DC
  • Operating temperature range from -55°C to +125°C
  • Insulation resistance (min) is 10Gohm
Description Value
56 uF
± 10%
0402 [1005 Metric]
SMD
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1.02 mm
0.5 mm
-888
16 V