CC0402FPNPO9BN220
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 22 pF, 50 V, 0402 [1005 Metric], ± 1%, C0G / NP0, CC Series, 1 mm
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: CC0402FPNPO9BN220
Secondary Manufacturer Part#: CC0402FPNPO9BN220
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Supplied in tape on reel
  • Nickel-barrier end termination
  • Rohs compliant
  • Halogen Free compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
22 pF
± 1%
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
-888
50 V