CC0201JRNPO8BN100
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 10 pF, 25 V, 0201 [0603 Metric], ± 5%, C0G / NP0, CC Series
Manufacturer:YAGEO
Avnet Manufacturer Part #: CC0201JRNPO8BN100
Secondary Manufacturer Part#: CC0201JRNPO8BN100
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value is 10pF
  • Capacitance tolerance is ±5%
  • 0201 [0603 metric] capacitor case
  • Voltage rating is 25V DC
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
  • High stability and no capacitance aging
  • High reliability with no polarity
  • Insulation resistance (min) is 10Gohm
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 pF
± 5%
0201 [0603 Metric]
Wraparound
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
0.6 mm
0.3 mm
-888
25 V