VY1472M51Y5VQ63V0
Ceramic Suppression Capacitor, 4700 pF, ± 20%, X1 / Y1, 760 V, 500 V, Radial Leaded, Through Hole
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: VY1472M51Y5VQ63V0
Secondary Manufacturer Part#: VY1472M51Y5VQ63V0
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
VY1472M51Y5VQ63V0 is a VY1 series EMI suppression safety capacitor in radial mounting. The capacitor consists of a ceramic disc which is silver plated on both sides. Connection leads are made of tinned copper clad steel and encapsulation is made of flame-retardant epoxy resin in accordance with UL 94 V-0. Typical applications include line-to-line filtering (class X), line-to-ground filtering (class Y), primary and secondary coupling (SMPS) and EMI / RFI suppression and filtering.
  • Capacitance value is 4700pF with ±20% tolerance
  • Class 2 Y5V temperature characteristics
  • Class X1 760VAC, class Y1 500VAC voltage rating
  • Complying with IEC 60384-14 standard
  • High reliability
  • Single layer AC disc safety capacitor
  • Operating temperature range from -40°C to +125°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
4700 pF
± 20%
Radial Leaded
Through Hole
10 mm
125 °C
-40 °C
X1 / Y1
760 V
500 V