VJ1206A120FXXCW1BC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 12 pF, 25 V, 1206 [3216 Metric], ± 1%, C0G / NP0
Avnet Manufacturer Part #: VJ1206A120FXXCW1BC
Secondary Manufacturer Part#: VJ1206A120FXXCW1BC
- RoHS 10 Compliant
- Tariff Charges
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitors
for Commodity Applications
• Available from 0402 to 1210 body sizes
• Ultra stable C0G (NP0) dielectric
• High capacitance in X5R, X7R, Y5V
• For high frequency applications
• Ni-barrier with 100 % tin terminations
• Dry sheet technology process
• Noble Metal Electrode system (NME):?
for certain C0G (NP0) values
• Base Metal Electrode system (BME):?
for X5R, X7R, Y5V and certain C0G (NP0) values
|---|---|---|
| 12 pF | ||
| ± 1% | ||
| 1206 [3216 Metric] | ||
| Standard Terminal | ||
| MSL 1 - Unlimited | ||
| 125 °C | ||
| -55 °C | ||
| 3.2 mm | ||
| 1.6 mm | ||
| 25 V |