VJ1206A120FXXCW1BC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 12 pF, 25 V, 1206 [3216 Metric], ± 1%, C0G / NP0
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: VJ1206A120FXXCW1BC
Secondary Manufacturer Part#: VJ1206A120FXXCW1BC
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitors
for Commodity Applications
• Available from 0402 to 1210 body sizes
• Ultra stable C0G (NP0) dielectric
• High capacitance in X5R, X7R, Y5V
• For high frequency applications
• Ni-barrier with 100 % tin terminations
• Dry sheet technology process
• Noble Metal Electrode system (NME):?
for certain C0G (NP0) values
• Base Metal Electrode system (BME):?
for X5R, X7R, Y5V and certain C0G (NP0) values
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
12 pF
± 1%
1206 [3216 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
3.2 mm
1.6 mm
-888
25 V