PE30L0FL472KAB
Rotary Potentiometer, Cermet, 4.7 kOhm, 1Turn, Linear, 3 W, ± 10%
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: PE30L0FL472KAB
Secondary Manufacturer Part#: PE30L0FL472KAB
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The PE30L0FL472KAB is a Fully Sealed Potentiometer, military and professional grade, cermet element with low temperature coefficient of 150ppm/°C. 25mm shaft length and use of Faston 2.86mm connections and linear taper.
  • 3W at 70°C High power rating
  • Tests according to CECC 41000 or IEC 60393-1
  • 270° ±10° Electrical travel
  • 105M? Insulation resistance
  • IP67 Protection rating (sealing)
  • 2500V Dielectric strength
  • Linear/logarithmic variations available
  • Low Temperature coefficient is 150ppm/°C typical
  • Tests according to CECC 41000 or IEC 60393-1 standards
  • Centre detent option
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Screwdriver Slot
MSL 1 - Unlimited
1
125 °C
-55 °C
Panel Mount
Solder Lug
3 W
45 mm
45 mm
PE30 Series
19.7 mm
10
Cermet
6 mm
25 mm
150 ppm/°C
4.7 kOhm