P11S2V0FGSY00R0113
Rotary Potentiometer, Cermet, 11 kOhm, 1Turn, 1 W, ± 20%
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: P11S2V0FGSY00R0113
Secondary Manufacturer Part#: P11S2V0FGSY00R0113
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
12.5 mm Modular Panel Potentiometer Cermet (P11S) or Conductive Plastic Elements (P11A)
  • 12.5 mm square single turn panel control
  • Five shaft diameters and 29 terminal styles
  • Multiple assemblies - up to seven modules
  • Tests according to CECC 41000 or IEC 60393-1
  • GAM T1
  • P11S version for industrial, military, and aeronautics applications
  • P11A version for professional audio applications
  • Low current compatibility
  • Shaft and panel sealed version
  • Up to twenty-one indent positions
  • Rotary and push/push switch options
  • Concentric shafts
  • Custom designs on request
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
Slotted
2
125 °C
-55 °C
Panel Mount
Solder Lug
13.1 mm
40.7 mm
P11S Series
12.5 mm
± 20%
Cermet
6 mm
16 mm
± 150ppm/°C
11 kOhm