BFC233820335
Safety Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 3.3 uF, ± 20%, X2, Through Hole, 310 VAC
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: BFC233820335
Secondary Manufacturer Part#: BFC233820335
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • 7.5 mm to 27.5 mm lead pitch
  • Supplied loose in box, taped on reel
Description Value
3.3 uF
± 20%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
100 Vus
GRADE II (Test Condition A)
27.5 mm
105 °C
-55 °C
-888
X2
310 Vac