BFC233820224
Safety Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.22 uF, ± 20%, X2, Through Hole, 310 VAC
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: BFC233820224
Secondary Manufacturer Part#: BFC233820224
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Vishay MKP3382 X2 series are radial leaded, interference suppression film capacitors. The capacitance range includes E12 decade values from 0.001µF to 3.3µF. These film capacitors are non polarized electrical capacitors with an insulated Polypropylene film as dielectric.
  • 7.5mm to 27.5mm lead pitch
  • ±20%, ±10% and ±5% tolerance
  • Rated AC voltage of 310V
  • Rated DC voltage of 800V at 85°C and 630V at 110°C
  • Meets IEC 60384-14-3, EN60384-14, IEC 60065, UL 60384-14, CSA-E384-14, CQC standards
  • Flame retardant plastic case and epoxy resin coated with tinned wire
Description Value
0.22 uF
± 20%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
400 Vus
GRADE II (Test Condition A)
15 mm
105 °C
-55 °C
-888
X2
310 Vac