BFC233814224
Safety Capacitor, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, 0.22 uF, ± 20%, X1, Through Hole, 440 VAC
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: BFC233814224
Secondary Manufacturer Part#: BFC233814224
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • 15 mm to 27.5 mm lead pitch
  • 440 V rated AC voltage
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.22 uF
± 20%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
150 Vus
GRADE II (Test Condition A)
22.5 mm
105 °C
-55 °C
-888
X1
440 Vac