672D397H040DS5C
Electrolytic Capacitor, 390 uF, 40 V, -10%, +50%, PC Pin, 1000 hours @ 105°C, Polar, Radial Leaded
Manufacturer:Vishay
Avnet Manufacturer Part #: 672D397H040DS5C
Secondary Manufacturer Part#: 672D397H040DS5C
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Original SMPS output capacitors
  • Minimal ESR change
  • High ripple current capability
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
390 uF
-10%, +50%
Radial Leaded
PC Pin
5 mm
1000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
Polar
12.5 mm
42.5 mm
672D Series
40 V