FG24X7R1H154KNT00
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.15 uF, 50 V, ± 10%, Radial Leaded, X7R, 5 mm, FG Series, 4.5 mm
Official logo for TDK
Manufacturer:TDK
Avnet Manufacturer Part #: FG24X7R1H154KNT00
Secondary Manufacturer Part#: FG24X7R1H154KNT00
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • PCB deflection countermeasure
  • Acoustic noise countermeasure
  • Capacitance value is 0.15µF with ±10% tolerance
  • X7R dielectric
  • 50VDC rated voltage
  • Lead spacing is 5mm
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.15 uF
± 10%
Radial Leaded
X7R
5 mm
125 °C
-55 °C
5.5 mm
4.5 mm
FG Series
3 mm
50 V