FG22C0G1H224JNT06
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.22 uF, 50 V, ± 5%, Radial Leaded, C0G / NP0, 5 mm, Radial Leaded
Official logo for TDK
Manufacturer:TDK
Avnet Manufacturer Part #: FG22C0G1H224JNT06
Secondary Manufacturer Part#: FG22C0G1H224JNT06
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • PCB deflection countermeasure
  • Acoustic noise countermeasure
  • Capacitance value is 0.22µF with ±5% tolerance
  • C0G dielectric
  • 50VDC rated voltage
  • Lead spacing is 5mm
  • Operating temperature range from -55 to 125°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.22 uF
± 5%
Radial Leaded
Radial Leaded
C0G / NP0
5 mm
125 °C
-55 °C
8.5 mm
7.5 mm
FG Series
4.5 mm
50 V