CGA5L1X7R1H106K160AC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 50 V, 1206 [3216 Metric], ± 10%, X7R, CGA Series, 3.2 mm
Official logo for TDK
Manufacturer:TDK
Avnet Manufacturer Part #: CGA5L1X7R1H106K160AC
Secondary Manufacturer Part#: CGA5L1X7R1H106K160AC
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC-Q200 qualified
  • Capacitance is 10µF
  • ±10% capacitance tolerance
  • 1206 [3216 Metric] case size
  • X7R dielectric characteristic
  • Rated voltage (DC) is 50V
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
  • Low self-heating value and high resistance to ripple on account of the low ESR
  • No polarity
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
10%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
3.2 mm
1.6 mm
50 V