CGA4J1X7S1E106K125AC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 25 V, 0805 [2012 Metric], ± 10%, X7S, CGA Series, 2 mm
Official logo for TDK
Manufacturer:TDK
Avnet Manufacturer Part #: CGA4J1X7S1E106K125AC
Secondary Manufacturer Part#: 71AH2823
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC-Q200 qualified
  • Capacitance is 10µF
  • ±10% capacitance tolerance
  • 0805 [2012 Metric] case size
  • X7S dielectric characteristic
  • Rated voltage (DC) is 25V
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
  • Low self-heating value and high resistance to ripple on account of the low ESR
  • No polarity
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
± 10%
0805 [2012 Metric]
Standard Terminal
125 °C
-55 °C
2 mm
1.25 mm
AEC-Q200
25 V