CGA2B2C0G1H090D050BA
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 9 pF, 50 V, 0402 [1005 Metric], ± 0.5pF, C0G / NP0, CGA Series
Official logo for TDK
Manufacturer:TDK
Avnet Manufacturer Part #: CGA2B2C0G1H090D050BA
Secondary Manufacturer Part#: CGA2B2C0G1H090D050BA
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC-Q200 qualified
  • Capacitance is 9pF
  • ±0.5pF capacitance tolerance
  • 0402 [1005 Metric] case size
  • C0G / NP0 dielectric characteristic
  • Rated voltage (DC) is 50V
  • Operating temperature range from -55°C to 125°C
  • Low self-heating value and high resistance to ripple on account of the low ESR
  • No polarity
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
9 pF
± 0.5pF
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
AEC-Q200
50 V