B32673Z5105K
Power Film Capacitor, 1 uF, 277 V, 520 V, ± 10%, Metallized PP, Radial Box - 2 Pin, Through Hole
Official logo for TDK
Manufacturer:TDK
Avnet Manufacturer Part #: B32673Z5105K
Secondary Manufacturer Part#: B32673Z5105K000
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Very high AC voltages for all frequency ranges
  • Very small dimensions
  • High peak voltage for short time periods
  • High peak current
  • High pulse withstand capability
  • 15mm Lead Spacing
Description Value
1 uF
10%
Through Hole
PC Pin
120 V/us
-888
GRADE II (Test Condition A)
22.5 mm
110 °C
-55 °C
-888
16.5 mm
26.5 mm
10.5 mm
277 V
520 V