STM32F071CBU7
MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 128kB Flash 48-Pin UFQFPN Tray
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F071CBU7
Secondary Manufacturer Part#: STM32F071CBU7
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F071xx microcontrollers incorporate the high-performance ARM Cortex -M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 128 Kbytes of Flash memory and 16 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (two I²Cs, two SPIs/one I²S, one HDMI CEC and four USARTs), one 12-bit ADC, one 12-bit DAC with two channels, seven general-purpose 16-bit timers, a 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.The STM32F071xx microcontrollers operate in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.The STM32F071xx microcontrollers include devices in six different packages ranging from 48 pins to 100 pins with a die form also available upon request. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included. The description below provides an overview of the complete range of STM32F071xx peripherals proposed.These features make the STM32F071xx microcontrollers suitable for a wide range of applications such as application control and user interfaces, handheld equipment, A/V receivers and digital TV, PC peripherals, gaming and GPS platforms, industrial applications, PLCs, inverters, printers, scanners, alarm systems, video intercoms, and HVACs.
  • Core: ARM® 32-bit Cortex® -M0 CPU, frequency up to 48 MHz
  • Memories
  • 64 to 128 Kbytes of Flash memory
  • 16 Kbytes of SRAM with HW parity
  • CRC calculation unit
  • Reset and power management
  • Digital & I/Os supply: VDD= 2.0 V to 3.6 V
  • Analog supply: VDDA= VDDto 3.6 V
  • Selected I/Os: VDDIO2= 1.65 V to 3.6 V
  • Power-on/Power down reset (POR/PDR)
  • Programmable voltage detector (PVD)
  • Low power modes: Sleep, Stop, Standby
  • VBATsupply for RTC and backup registers
  • Clock management
  • 4 to 32 MHz crystal oscillator
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
  • Internal 40 kHz RC oscillator
  • Internal 48 MHz oscillator with automatic trimming based on ext. synchronization
  • Up to 87 fast I/Os
  • All mappable on external interrupt vectors
  • Up to 68 I/Os with
  • Technical Attributes
    Find Similar Parts
    Description Value
    32 Bit
    ARM Cortex M0
    UFQFPN EP
    Surface Mount
    I2C/I2S/SPI/USART
    STM32
    STM32F0
    37
    105 °C
    -40 °C