STM32F051C4U6
ARM MCU, Access Line, STM32 Family STM32F0 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M0, 32 bit, 48 MHz
Manufacturer:STMicroelectronics
Avnet Manufacturer Part #: STM32F051C4U6
Secondary Manufacturer Part#: STM32F051C4U6
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The STM32F051x microcontrollers incorporate the high-performance ARM Cortex-M0 32-bit RISC core operating at a 48 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 64 Kbytes of Flash memory and 8 Kbytes of SRAM), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os. All devices offer standard communication interfaces (up to two I²Cs, two SPIs, one I²S, one HDMI CEC and up to two USARTs), one 12-bit ADC, one 12-bit DAC, up to six general-purpose 16-bit timers, a 32-bit timer and an advanced-control PWM timer.The STM32F051x microcontrollers operate in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges from a 2.0 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.The STM32F051x microcontrollers include devices in six different packages ranging from 32 pins to 64 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included. The description below provides an overview of the complete range of STM32F051x peripherals proposed.These features make the STM32F051x microcontrollers suitable for a wide range of applications such as application control and user interfaces, handheld equipment, A/V receivers and digital TV, PC peripherals, gaming and GPS platforms, industrial applications, PLCs, inverters, printers, scanners, alarm systems, video intercoms, and HVACs.
  • Core: ARM® 32-bit Cortex™-M0 CPU, frequency up to 48 MHz
  • Memories
  • 16 to 64 Kbytes of Flash memory
  • 8 Kbytes of SRAM with HW parity checking
  • CRC calculation unit
  • Reset and power management
  • Voltage range: 2.0 V to 3.6 V
  • Power-on/Power down reset (POR/PDR)
  • Programmable voltage detector (PVD)
  • Low power modes: Sleep, Stop, Standby
  • VBATsupply for RTC and backup registers
  • Clock management
  • 4 to 32 MHz crystal oscillator
  • 32 kHz oscillator for RTC with calibration
  • Internal 8 MHz RC with x6 PLL option
  • Internal 40 kHz RC oscillator
  • Up to 55 fast I/Os
  • All mappable on external interrupt vectors
  • Up to 36 I/Os with 5 V tolerant capability
  • 5-channel DMA controller
  • 1 x 12-bit, 1.0 µs ADC (up to 16 channels)
  • Conversion range: 0 to 3.6 V
  • Separate analog supply from 2.4 up to 3.6
  • One 12-bit D/A converter
  • Technical Attributes
    Find Similar Parts
    Description Value
    32 Bit
    ARM Cortex M0
    UFQFPN
    Surface Mount
    I2C/I2S/SPI/USART
    STM32
    STM32F0
    39
    85 °C
    -40 °C