CL21A226MPQNNNE
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 22 uF, 10 V, 0805 [2012 Metric], ± 20%, X5R, CL Series, 2 mm
Manufacturer:Samsung
Avnet Manufacturer Part #: CL21A226MPQNNNE
Secondary Manufacturer Part#: CL21A226MPQNNNE
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Miniature Size: 2 x 1.2 x 1.25 (Max) mm
  • Capacitance: 22,000 nF
  • Rated Voltage: 10 Vdc
  • Highly Reliable Performance
  • Embossed Tape and Reel for Surface Mount Assembly
  • Low ESR
  • High Q at High Frequencies
  • Stable Temperature Dependence of Capacitance
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
22 uF
± 20%
0805 [2012 Metric]
Standard Terminal
85 °C
-55 °C
2 mm
1.25 mm
-888
10 V