CL03A105MP3NSNC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 10 V, 0201 [0603 Metric], ± 20%, X5R, CL Series, 0.6 mm
Manufacturer:Samsung
Avnet Manufacturer Part #: CL03A105MP3NSNC
Secondary Manufacturer Part#: CL03A105MP3NSNC
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Small chip size
  • MLCC shows very low ESR value.
  • Suited to only reflow soldering
  • Suited to miniature RF module, portable equipment and high frequency circuit
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 20%
0201 [0603 Metric]
Standard Terminal
85 °C
-55 °C
0.6 mm
0.3 mm
-888
10 V