CL03A105KQ3CSNC
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 6.3 V, 0201 [0603 Metric], ± 10%, X5R, CL Series, 0.6 mm
Manufacturer:Samsung
Avnet Manufacturer Part #: CL03A105KQ3CSNC
Secondary Manufacturer Part#: CL03A105KQ3CSNC
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Capacitance value of 1uF
  • Capacitance tolerance of ±10%
  • 0201 (0603 metric) case size
  • Capacitor with excellent DC bias characteristics
  • X5R dielectric
  • 6.3VDC voltage rating
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 10%
0201 [0603 Metric]
Standard Terminal
85 °C
-55 °C
0.6 mm
0.3 mm
-888
6.3 V