LQA30B200C
Fast / Ultrafast Diode, Qspeed, 200 V, 30 A, Common Cathode, 1.2 V, 16.5 ns, 130 A
Manufacturer:Power Integrations
Avnet Manufacturer Part #: LQA30B200C
Secondary Manufacturer Part#: LQA30B200C
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The LQA30B200C device has the lowest QRR of any 200 V Silicon diode. Its recovery characteristics increase efficiency, reduce EMI and eliminate snubbers.
  • Low QRR, Low IRRM, Low tRR
  • High dIF/dt capable (1000A/µs)
  • Soft recovery
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
30
TO-263AB
Dual Common Cathod
350
150 °C