EEU-FR1C222B
Electrolytic Capacitor, 2200 uF, 16 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEU-FR1C222B
Secondary Manufacturer Part#: EEU-FR1C222B
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Space and cost savings
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
2200 uF
± 20%
Radial Leaded
Radial Leaded
5 mm
10000 hours @ 105°C
105 °C
-40 °C
Polar
12.5 mm
20 mm
12.5 x 20
2.6 A
16 V