EEU-FC1H471L
Electrolytic Capacitor, 470 uF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 3000 hours @ 105°C, Polar, Radial Leaded
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEU-FC1H471L
Secondary Manufacturer Part#: EEU-FC1H471L
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Panasonic EEUFC series capacitors are automotive grade, radial polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 1µF to 1500µF. These capacitors are solution for low impedance solutions.
  • High reliability
  • Low impedance
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 1000h to 5000h at 105°C
  • Operating temperature range -55°C to 105°C
  • Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
470 uF
± 20%
Radial Leaded
Radial Leaded
5 mm
3000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
Polar
10 mm
30 mm
10 x 30
AEC-Q200
1.61 A
50 V