EEU-EB2G220
Electrolytic Capacitor, 22 uF, 400 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar, 5 mm, 12.5 mm
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEU-EB2G220
Secondary Manufacturer Part#: EEU-EB2G220
Description Value
22 uF
± 20%
Radial Leaded
5 mm
5000 hours @ 105°C
105 °C
-25 °C
Polar
12.5 mm
25 mm
EB-A Series
12.5 x 25
410 mA
400 V