EEE-TG1H470UP
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 47 uF, 50 V, 0.75 ohm, 2000 hours @ 125°C
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEE-TG1H470UP
Secondary Manufacturer Part#: EEE-TG1H470UP
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Miniaturization (40 % less than TA series)
  • AEC-Q200 compliant
Description Value
47 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
0.75 Ohm
2000 hours @ 125°C
125 °C
-40 °C
Polar
8 mm
10.2 mm
8 x 10.2
AEC-Q200
133 mA
50 V