EEE-HD2A100P
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 10 uF, 100 V, 5000 hours @ 105°C, Polar
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEE-HD2A100P
Secondary Manufacturer Part#: EEE-HD2A100P
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The EEEHD2A100P is a surface-mount aluminium Electrolytic Capacitor features high reliability, long life, low impedance and high ripple current of the top-class in AL-E. The HD-V series aluminium electrolytic capacitor is applied to an in-vehicle electric equipment and the anti-vibration type (more than Ø8mm) can support.
  • Sheathless (metal case) appearance
  • Polar polarity type
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
10 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
5000 hours @ 105°C
105 °C
-40 °C
Polar
8 mm
10.2 mm
8 x 10.2
AEC-Q200
55 mA
100 V