EEE-HA1C470P
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 47 uF, 16 V, 1000 hours @ 105°C, Polar
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEE-HA1C470P
Secondary Manufacturer Part#: EEE-HA1C470P
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Panasonic HA series capacitors are automotive grade, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 1µF to 1500µF.
  • SMD Electrolytic
  • Low impedance
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
Description Value
47 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
1000 hours @ 105°C
105 °C
-40 °C
Polar
6.3 mm
5.4 mm
6.3 x 5.4
AEC-Q200
70 mA
16 V