EEE-FK0J470R
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 47 uF, 6.3 V, 2000 hours @ 105°C, Polar
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEE-FK0J470R
Secondary Manufacturer Part#: EEE-FK0J470R
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 3.3µF to 6800µF. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form.
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • High reliability
  • Rated voltage range of 6.3VDC to 100VDC
  • Tolerance of ±20%
  • Endurance of 2000h to 5000h at 105°C
  • Operating temperature range -55°C to 105°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
47 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
2000 hours @ 105°C
105 °C
-55 °C
Polar
5 mm
5.8 mm
5 x 5.8
AEC-Q200
160 mA
6.3 V