EEE-2AA100P
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 10 uF, 100 V, 2000 hours @ 85°C, Polar
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEE-2AA100P
Secondary Manufacturer Part#: EEE-2AA100P
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • AEC-Q200 qualified
  • Temperature range from -40°C to +85°C
Description Value
10 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
2000 hours @ 85°C
85 °C
-40 °C
Polar
8 mm
10.2 mm
8 x 10.2
AEC-Q200
85 mA
100 V