EEE-0JA101SP
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 100 uF, 6.3 V, 2000 hours @ 85°C, Polar
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: EEE-0JA101SP
Secondary Manufacturer Part#: EEE-0JA101SP
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
The Panasonic S series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance value ranges from 1µF to 1500µF. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life.
  • High reliability
  • Automotive grade AEC-Q200 compliant
  • Rated voltage range from 4VDC to 100VDC
  • ±20% tolerance
  • Endurance is 2000h at 85°C
  • Operating temperature range -40°C to 85°C
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
100 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
2000 hours @ 85°C
85 °C
-40 °C
Polar
6.3 mm
5.4 mm
6.3 x 5.4
AEC-Q200
71 mA
6.3 V