ECQ-E2223KF
General Purpose Film Capacitor, Metallized PET, Radial Box - 2 Pin, 0.022 uF, ± 10%, 150 V, 250 V
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: ECQ-E2223KF
Secondary Manufacturer Part#: ECQ-E2223KF
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Self-healing property
  • Excellent electrical characteristics
  • Flame retardant epoxy resin coating
  • RoHS directive compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.022 uF
± 10%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
Radial Leaded
7.5 mm
105 °C
-40 °C
7.5 mm
10.3 mm
4.4 mm
-888
150 V
250 V