ECQ-E2105KF
General Purpose Film Capacitor, Metallized PET, Radial Box - 2 Pin, 1 uF, ± 10%, 150 V, 250 V
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: ECQ-E2105KF
Secondary Manufacturer Part#: ECQ-E2105KF
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Self-healing property
  • Excellent electrical characteristics
  • Through hole termination
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
1 uF
± 10%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
Radial Leaded
15 mm
105 °C
-40 °C
15 mm
18.5 mm
7.4 mm
-888
150 V
250 V