ECQ-E1225JF
General Purpose Film Capacitor, Metallized PET, Radial Box - 2 Pin, 2.2 uF, ± 5%, 100 V
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: ECQ-E1225JF
Secondary Manufacturer Part#: ECQ-E1225JF
  • Excellent electrical characteristics
  • Flame retardant epoxy resin coating
  • RoHS directive compliant
Description Value
2.2 uF
± 5%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
Radial Leaded
15 mm
105 °C
-40 °C
15 mm
18.5 mm
ECQE(F) Series
7 mm
100 V