ECQ-E12104JF
General Purpose Film Capacitor, Metallized PET, Radial Box - 2 Pin, 0.1 uF, ± 5%, 500 V, 1.25 kV
Manufacturer:Panasonic
Avnet Manufacturer Part #: ECQ-E12104JF
Secondary Manufacturer Part#: ECQ-E12104JF
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Self-healing property
  • Excellent electrical characteristics
  • Flame retardant epoxy resin coating
  • RoHS directive compliant
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
0.1 uF
± 5%
Radial Box - 2 Pin
Through Hole
PC Pin
27.5 mm
105 °C
-40 °C
20.5 mm
31 mm
ECQE(F) Series
10 mm
500 V
1.25 kV