NACE101M16V6.3X5.5TR13F
SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, Radial Can - SMD, 100 uF, 16 V, 2.66 ohm, 2000 hours @ 85°C
Manufacturer:NIC Components
Avnet Manufacturer Part #: NACE101M16V6.3X5.5TR13F
Secondary Manufacturer Part#: NACE101M16V6.3X5.5TR13F
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • CYLINDRICAL V-CHIP CONSTRUCTION
  • LOW COST, GENERAL PURPOSE, 2000 HOURS AT 85OC
  • NEW EXPANDED CV RANGE (up to 6800µF)
  • ANTI-SOLVENT (2 MINUTES)
  • DESIGNED FOR AUTOMATIC MOUNTING AND REFLOW SOLDERING
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
100 uF
± 20%
Radial Can - SMD
Solder
2.66 Ohm
2000 hours @ 85°C
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-40 °C
Polar
6.3 mm
5.5 mm
6.3 x 5.5
100 mA
16 V