RHE5G1H561J0K1H03B
Multilayer Ceramic Capacitor, 560 pF, 50 V, ± 5%, PC Pin, X8G, 5 mm, Radial Leaded, RHE Series
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: RHE5G1H561J0K1H03B
Secondary Manufacturer Part#: RHE5G1H561J0K1H03B
Description Value
560 pF
± 5%
Radial Leaded
PC Pin
X8G
5 mm
150 °C
-55 °C
6 mm
3.6 mm
RHE Series
2.5 mm
AEC-Q200
50 V