GRT31CR61E226KE01L
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 22 uF, 25 V, 1206 [3216 Metric], ± 10%, X5R, GRT Series, 3.2 mm
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRT31CR61E226KE01L
Secondary Manufacturer Part#: GRT31CR61E226KE01L
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
  • 22µF capacitance, ±10% capacitance tolerance
  • 1206 (3216 metric) size, X5R dielectric characteristic
  • Operating temperature range from -55°C to 85°C
  • 25V voltage rating (DC)
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
22 uF
± 10%
1206 [3216 Metric]
Standard Terminal
85 °C
-55 °C
3.2 mm
1.6 mm
AEC-Q200
25 V