GRM188R60J226MEA0J
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 22 uF, 6.3 V, 0603 [1608 Metric], ± 20%, X5R, GRM Series, 1.6 mm
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM188R60J226MEA0J
Secondary Manufacturer Part#: GRM188R60J226MEA0J
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
  • Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
  • High reliability with no polarity
  • 22µF capacitance
  • ±20% capacitance tolerance
  • 0603 (1608 metric) size
  • X5R dielectric characteristic
  • Operating temperature minimum is -55°C and operating temperature maximum is 85°C
  • Voltage(DC) is 6.3V
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
22 uF
± 20%
0603 [1608 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
85 °C
-55 °C
1.6 mm
0.8 mm
-888
6.3 V