GRM155R71E104KE14D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 25 V, 0402 [1005 Metric], ± 10%, X7R, GRM Series, 1 mm
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM155R71E104KE14D
Secondary Manufacturer Part#: GRM155R71E104KE14D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
  • Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
  • Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
  • High reliability with no polarity
  • Excellent pulse response and noise reduction due to the low impedance at high frequency
Description Value
0.1 uF
± 10%
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
-888
25 V