GRM1555C1H470FA01D
SMD Multilayer Ceramic Capacitor, 47 pF, 50 V, 0402 [1005 Metric], ± 1%, C0G / NP0, GRM Series, 1 mm
Manufacturer:Murata
Avnet Manufacturer Part #: GRM1555C1H470FA01D
Secondary Manufacturer Part#: GRM1555C1H470FA01D
  • Legend Information Icon RoHS 10 Compliant
  • Legend Information Icon Tariff Charges
GRM series Multilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC) used for general purpose applications.
  • Achieves large-capacity and small size in a multilayer structure
  • Sn plating is applied to the external electrodes, excellent solderability
  • High reliability with no polarity
  • Excellent pulse response and noise reduction due to the low impedance at high frequency
Technical Attributes
Find Similar Parts
Description Value
47 pF
± 1%
0402 [1005 Metric]
Standard Terminal
MSL 1 - Unlimited
125 °C
-55 °C
1 mm
0.5 mm
-888
50 V